FreeWebSubmission.com Karaçi: PIA uçağı inişten önce düştü
Karaçi: PIA uçağı inişten önce düştü

Karaçi: PIA uçağı inişten önce düştü

Bir PIA sözcüsü, uçağın 99 yolcu ve sekiz mürettebat üyesi taşıdığını söyledi. Airbus A320 PIA uçuşu PK8303, Karaçi için saat 10: 10'da Lahor'dan ayrıldı ve inişten birkaç dakika önce havaalanına bitişik Model Kolonide düştü.

Uçak, havaalanına bitişik olan Malir Cantt Kapısı 2'ye inmeden önce düştü.Kaza sonucu 12'den fazla ev hasar gördü.Kazadan sonra Karaçi Havalimanı'nda acil durum ilan edildi.

Polis ve Rangerlar bölgeyi kordon altına alarak kurtarma operasyonları da dahil olmak üzere kurtarma operasyonları başlattılar.Çok itfaiye araçları yangını söndürmek için bölgeye ulaştı.

Sindh Sağlık Departmanına göre, kazada 76 kişinin öldüğü doğrulandı. Bunlardan 44 ceset Jinnah'a, 32 ceset Sivil Hastaneye kaydırıldı. 14 ölü tespit edildi, diğerleri ise DNA ile teşhis edilecek.

Sağlık bölümüne göre, uçak kazasından kurtulan iki kişi Sivil ve Sağlık Hastanelerinde tedavi görüyor.


PIA Acil Müdahale Birimi, 
yolcu ailelerinin rahatlığı için irtibat numaraları yayınlamıştır. Kaza ve yolcular hakkında her türlü bilgi için bu numaralara ulaşılabilir.

PIA Acil Müdahale Birimi Yardım Hattı: 02199242284, 02199043766, 02199043833

Lahor: 042990312153, 042990312126

Karaçi: 02199072384, 02199072385

Sindh Sağlık Bakanı Dr. Azra Pechoho, vücutlar üzerinde bir dizi DNA testinin başlatıldığını söyledi. Tanımlama işlemi önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde tamamlanacaktır.

Karaçi'deki tüm hastanelerde acil durum ilan edildiğini ve korona virüsü nedeniyle hastanelerin zaten tetikte olduğunu söyledi.
Başkan PIA'ya göre, mirasçılara 6 ceset teslim edildi, 70 aile temas halinde.

Mürettebat üyelerini tanımlamak için aileleri buraya gelip ilgili kurumların tanımlanabilmesi için bir örnek verebilirler.

Bu laboratuvar için irtibat numaraları aşağıdadır.

111222292.370,

03422762024,

03319092132

Kanada Başbakanı Justin Trudeau PIA uçak kazasında pişmanlık duyduğunu ifade etti. Kanada Başbakanı şehit ailelerine başsağlığı diledi.

Afganistan Ulusal Uzlaşma Konseyi başkanı Abdullah Abdullah da kazadan pişman olduğunu ifade etti ve bu keder saatinde Afganistan'ın Pakistan halkı ve hükümeti ile birlikte olduğunu ve kazada ölenlerin ailelerine başsağlığı dilediğini söyledi.

İki yolcunun hayatta kalmasının teyidi

Yetkililere göre, şimdiye kadar hayatta kalan iki kişi Zafar Masood ve Muhammad Zubair olarak tanımlandı. Zafar Masood Pencap Bankası Başkanıdır. Sindh Başbakanı Syed Murad Ali Şah onu Darul Sahat Hastanesi'nde ziyaret etti ve daha sonra medyaya durumunun tehlikesiz olduğunu söyledi.

Kara kutu bulundu

Düşen uçağın kara kutusu bulundu. Teknik ekip kara kutuyu gözaltına aldı. Kara kutu kod çözme için şirkete gönderilecektir.

Motor arızası

SAMA Valisi İmran İsmail SAMAA TV ile konuşurken PIA CEO'su Arshad Malik'e göre uçağın motorunda bir sorun olduğunu ve iniş takımının çalışmadığını söyledi.

Federal İçişleri Bakanı İcaz Şah, Başbakanın kazanın kurbanlarını yalnız bırakmayacağını söyledi. Bunlar mali olarak desteklenecektir.

Uçak 10 yaşındaydı

Pakistan Hava Yolları Pilotlar Birliği genel sekreteri Imran Narejo, soruşturmadan önce bir şey söylemenin uygun olmadığını, ancak başlangıçta uçağın iniş takımının yapmadığı açıktı.

Uçağın on yaşında olduğunu ve PIA tarafından kiralandığını söyledi.

İmran Narejo, Başbakan İmran Khan ve Baş Adalet'ten kazanın araştırılması için kurulun kurulmasını istedi, böylece gerçek nedenler tespit edilebilecek ve gelecekte bu tür trajediler önlenebilirdi.
Kazadan sonra Karaçi Havalimanı'nda operasyonlar yeniden başladı. Uçuşlar her zamanki gibi devam edecek. Yetkililere göre, kurtarma operasyonu 48 saat sürecek.

Danışma komitesinin oluşturulması

Federal hükümet, Karaçi'deki uçak kazasını araştırmak için dört üyeli bir komite oluşturdu ve bir ay içinde bir rapor çağrısında bulundu.
Pakistan hükümeti, kazayı soruşturmak için dört üyeli bir komite oluşturdu ve bu komiteyi Uçak Kaza ve Soruşturma Kurulu başkanlığını yapan Hava Komutanı Muhammed Usman Ghani yönetecek.
Diğer üç üye, Uçak Kaza ve Soruşturma Kurulu Teknik Soruşturması Ek Direktörü, Pakistan Hava Kuvvetleri Güvenlik Kurulu Grup Kaptanı Tauqeer ve Nasir Majeed'dir.
Komite soruşturmayı mümkün olan en kısa sürede tamamlayacak ve Havacılık Bölümü'ne bir rapor sunacaktır, ancak bir ay içinde ön soruşturma hakkında bir rapor sunması gerekecektir.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, kurbanların ailelerine başsağlığı diledi. Kanada halkı ihtiyaç saatinizde yanınızda.

Eski Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari pişmanlık duyduğunu ifade etti ve tüm ulusun kazadan üzüldüğünü söyledi. Etkilenen ailelerin kederini paylaşıyorlar.

PPP liderlerini ve Sindh hükümetini, etkilenen ailelere olası tüm yardımları zor zamanlarda uzatmaya yönlendirdi.

Maryam Nawaz Sharif, uçak kazasını şok edici haberler olarak nitelendirdi ve hayat kaybının en çok sevilen ve akrabaları tarafından hissedildiğini, sadece Pakistan'ın değil, insanlığın da bu kazadan üzüldüğünü söyledi.

“Hoşçakal demeden sevdiklerini kaybetmenin acısını asla unutmam” dedi.

Öte yandan Başbakan İmran Khan, Pakistan'daki uçak kazasında meydana gelen taziye ve dayanışma mesajlarından ötürü dünya liderlerine teşekkür etti ve Pakistan halkının keder saatlerinde bu işbirliğini ve dayanışmayı takdir ettiğini söyledi.


Post a Comment

Previous Post Next Post