FreeWebSubmission.com Dinozorları yok eden göktaşı neden bu kadar ölümcül oldu?

Dinozorları yok eden göktaşı neden bu kadar ölümcül oldu?


Dinozorları yok eden göktaşı neden bu kadar ölümcül oldu?Bu bağlamda, 66 milyon yıl önce dünyayı vuran meteorın ne kadar yıkıcı olduğuna dair net bir tablo ortaya çıkıyor.

Yeni bir araştırmaya göre, dinozorlar da dahil olmak üzere Dünya'nın türlerinin yüzde 75'ini yok eden uzay kayası, tahribatı kırmak için daha tehlikeli bir yer olamazdı. Açı aynı zamanda en ölümcül olanıydı.

Krater sahasındaki bilgisayar simülasyonları ve araştırmalar, çarpışan kayanın 60 derecelik bir açıyla yere çarptığını ve büyük çevresel hasara neden olduğunu göstermektedir.

Meksika Körfezi'ndeki kayaya çarpan kayaların mineral alçıtaşı nedeniyle büyük miktarlarda kükürt veya kükürt içerdiğini biliyoruz. Bu malzeme havaya yükseldiğinde ve su buharı ile karıştığında, 'küresel kışa' neden oldu.

Yüzleşme açısı, bu çevresel krizin yoğunlaşmasını ve daha uzun sürmesini sağlamıştır.

Imperial College London'da profesör olan Gareth Collins şöyle açıklıyor: '45 ila 60 derecelik bir açıyla çarpışmalar, kayaları buhara dönüştürmede ve kalıntıları havaya üflemede çok etkilidir. Çarpışma bundan daha küçük veya daha büyük bir açıda ise, atmosfere ulaşan madde miktarı iklim değişikliğine neden olmaz.
"Olayın yeri ve çarpışma açısının ölümcül bir fırtına yaratmak için bir araya geldiği açıktır." Dedi.

Ve yerdeki bitkiler ve hayvanlar ortaya çıkan zorluklar karşısında dizlerine düştü.

Profesör Collins ve meslektaşlarının çalışmaları Nature Communications araştırma dergisinde yayınlandı.

Profesör Collins, ölüm mesajı olan bu göktaşı düşmesiyle oluşan kraterin yapısını araştıran uluslararası bir araştırma ekibinin bir parçasıdır.

Bugün, 200 kilometrelik krater, Meksika Yucatn adasının altında yer alıyor ve en güvenli merkezi kısmı Ch xس xulob limanına kısa bir mesafededir.

Bu kadar büyük bir çukur yaratmak için ne kadar kuvvetin gerekli olduğunu tahmin etmek de zordur.

Bu meteorun 12 km çapında olduğu düşünülmektedir ve dünyanın en üst yüzeyinde yaklaşık 30 km derinlikte bir delik açmıştır. Bu kase şeklindeki çukurun dibindeki kayalar eridiğinde, birkaç dakika içinde dünyanın en yüksek dağı Everest Dağı'nı kaldırdılar. Ama kalmadı ve geri çöktü ve zirveleri kalıntı olarak daire şeklinde bıraktı.

Profesör Collins'in bakış açısından ilginç olan şey, Chaxolob sahasında orantısız yapıların varlığıdır.

Örneğin, bir çukurun ortasına bakarsanız, üst kısımlarının halkalarına ve dünyanın yüzeyinin altındaki yükseltilmiş kayaya bakın, tüm bunlar tam olarak birbirinin üstünde değildir. Aslında kuzeybatı ile güneybatı arasında bulunurlar ve kraterin merkezi zirvelerin halkaları arasındadır.

Bu yöntem, bu meteorın hangi yönden geldiğini ve hangi açıdan dünyaya çarptığını bilmek önemlidir.

Imperial College'da araştırmacı olan Dr. Collins, İngiltere Bilim ve Teknoloji Tesisleri Yüksek Doğrudan Hesaplama Tesisi Yüksek Konseyi üzerinde çeşitli simülasyonlar yaptı.

Ve kraterin gerçek yapısı, sadece meteor kuzeydoğudan gelip yere 60 derecelik bir açıyla çarptığında simülasyonda elde edilebilir.

Çalışmanın ortak yazarı Profesör Joanna Morgan şöyle diyor: 'Çarpışma yönünü bilmek, artık bölgenin en çok baskı altında olan kısmını bildiğimiz anlamına geliyor.

Teksas Üniversitesi'nde (Austin) profesör olan Sean Gleck, BBC News'e şunları söyledi: 'Bu yeni modelleme, büyük ölçüde uzun süredir devam eden bir tartışmayı çözen çarpışmanın açısı ve yönü hakkında net bir cevap veriyor. Olur. '
“60 derecelik bir açı, atmosfere çok sayıda kükürt kayasını buharlaştırabilecek en kötü açılardan biri” diyor.

Meteorun ölüme nasıl sebep olduğunu anlamak için sonuçların önemli olduğunu söylüyor.

Gleck ve Morgan, analiz için bu kayalardan bazılarını elde etmek için 2016 yılında Chaxolob çukuruna açılan bir sefere yol açtı.

Bu yaz, tüm alanın daha iyi üç boyutlu bir görüntüsünü sağlayacak yüksek çözünürlüklü bir sismik anketin yapılması beklenmektedir.


Yeryüzünde hayat değiştiren bir olay
Bilim adamları, 12 kilometre genişliğinde bir kayanın 66 milyon yıl önce yere çarptığına inanıyor.
Ortaya çıkan çukur yaklaşık 200 km genişliğindedir ve çoğu su altındadır.
Uzmanlar kayaları analiz etmek ve tüm olayı görselleştirmek için çukura kazdılar.
Çatışmanın gücünün şüphesiz çok büyük olduğunu ve çok sayıda türü yok ettiğini söyledi.

1 Comments

  1. Gönderinizi okudum ve oldukça bilgilendirici hale getirdim. Daha önce bu konuda herhangi bir bilgi bulamadım. Bu makaleyi burada paylaştığınız için teşekkür ederim. aIhtiyaç Kredisi Hesaplama

    ReplyDelete

Post a Comment

Previous Post Next Post