FreeWebSubmission.com Dijital Yuan Para Birimi: Çin dijital para birimi ABD doları için nasıl bir tehdit olabilir?

Dijital Yuan Para Birimi: Çin dijital para birimi ABD doları için nasıl bir tehdit olabilir?

Çin, 2022'de ERMB adlı bir dijital yuan para birimi tanıtmak istiyor.

2022'de Çin'e taşınan insanlar bu yeni dijital para biriminde alış veya satış yapmak zorunda kalabilirler.

Görünür olmayacak bir para birimi olacak ve notları gibi elinizde tutamayacaksınız ve bu hayali bir şey değil.
Dünyadaki her ülkenin korona virüsü salgınıyla başa çıkmak için mücadele ettiği bir zamanda, Çin dijital yuan üzerinde bir pilot proje başlatmakla meşgul.

Geçen ay, Çin merkez bankası, Çin Halk Bankası, dört büyük şehirde çalışmaya başladı: Shenzhen, Chengdu, Suzhou ve Xi'an.

Proje kapsamında, devlet çalışanlarının maaşlarının bir kısmı dijital yuanda ödenecek.

Ayrıca, Starbucks ve McDonald's gibi 20 özel şirket denemeye katılıyor.

Başarılı olursa, Çin hükümeti 2022 Kış Olimpiyatları sırasında ülke çapında serbest bırakacak.

Ancak, bu aşamalar halinde yapılacak ve birkaç yıl sürebilir.

Aslında, proje çalışmaları 2014 yılında başladı. Çin bunu uygulamak için çok hızlı hareket ediyor.

Bunun üç ana nedeni olabilir: ABD ile artan ticaret savaşı, ABD ve Batı ülkeleri tarafından korona virüsü yüzünden Çin'e karşı devam eden suçlamalar ve bu yıl Facebook'un dijital para birimini başlatmaya hazır olma.Dijital Yuan Para Birimi: Çin dijital para birimi ABD doları için nasıl bir tehdit olabilir?

Büyük değişim
Dijital yuan'ın piyasaya sürülmesinin küresel dengeyi değiştirebilecek bir şey olduğu söyleniyor. Çin'in Amerikan etkisini ortadan kaldırma ve 21. yüzyılda güçlü bir ulus olarak ortaya çıkma iddialı planlarının bir parçası.

Uzmanlar, başarılı kullanımının 10-15 yıl içinde yeni bir siyasi ve ekonomik sisteme yol açabileceğini söylüyor.

Delhi'deki Ford Yönetim Okulu'nda Çin işleri uzmanı olan Dr. Faisal Ahmed, Hindistan ve ABD'nin sırasıyla kendi dijital para birimleri üzerinde 'Lakshmi' ve 'Dijital Dolar' adı altında çalıştıklarını söylüyor. Ama şimdiye kadar gerçeklerden uzaklar.

ABD Doları ile Dijital Para Birimleri
Şu anda, Çin ejderhası Hint Lakshmi'yi geride bıraktı.

Ancak uzmanlara göre, para dünyasının taçsız kralı olan dolar da tehdit altında.

Mumbai merkezli bir hırsız Alok Choriwala, "ABD Federal Rezervine borçlu olduğu trilyonlarca dolar borcu göz önüne alındığında," dolar orijinal değerinden çok daha pahalı "diyor. Yeni bir para birimi kesinlikle kabul edilir, ancak küresel kabulü uzun zaman alacaktır.

Parveen Vishesh, Singapur merkezli Modüler Varlık Yönetimi'nde portföy yöneticisi ve dünya çapında para birimlerinde işlem görüyor.

"Dijital yuan kesinlikle ABD dolarından uzaklığa doğru büyük bir adım" dedi. ABD doları şu anda dünyanın para birimidir ve 1970'lerin başında altın standardının düşmesinden bu yana olmuştur.

ABD-Çin ticaret savaşı nedeniyle çatışmanın arttığını ve şimdi Corona salgınının dolar için bir tehdit olduğunu da sözlerine ekledi. Bununla birlikte, bu değişiklik başka ve acil bir alternatifin bulunmaması nedeniyle zaman alacaktır. Dünya Çin eylemlerine dikkat etmelidir.

ABD dolarının bugünkü değeri, 2019'da uluslararası finansal işlemlerin yaklaşık% 90'ının ABD doları olarak gerçekleştirilmesinden anlaşılabilir.

Buna karşılık, Çin Yuanı küresel ödemelerin ve rezervlerin sadece% 2'sini oluşturdu.

Öte yandan, dünya rezervlerinin% 60'ından fazlası ABD doları cinsindendir.

Hindistan'ın 7 487 milyar döviz rezervi de ABD doları cinsindendir.

Çin'in hazinesi de ABD para biriminde 3 trilyon değerinde varlığa sahiptir.

Faisal Ahmed, Çin'in itibarını artıracak birçok şekilde kullanabileceğine inanıyor.

"Çin, bu para birimini diğer ülkelere coğrafi ve siyasi kazanç için teşvik paketleri sağlamak ve aynı zamanda Orta Asya'dan Kuzey Kutup bölgesine Kemer ve Yol (BRI) projesine dahil etmek için kullanabilir" dedi. Ülkelere yatırım için kullanılabilir.

Şu anda ABD dolarının etkileri ve önemi, ABD'nin dünyanın siyasi ve ekonomik meselelerine hâkim olmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Örneğin, uluslararası ticaret ve bankaların ABD dolarına bağımlı olması nedeniyle İran, Rusya, Kuzey Kore ve diğer ülkelere karşı yaptırımlar mümkündür.
Deutsche Bank, bu yılın Ocak ayı sonlarında dijital para birimleri hakkında özel bir rapor yayınlayarak Çin dijital yuanının küresel güç dengesini değiştirebileceğini öne sürdü.

Raporda, "Çin, merkez bankasının yardımıyla yumuşak veya sert bir güç aracı olarak kullanılabilecek dijital bir para birimi üzerinde çalışıyor." Dedi. Aslında, Çin'de iş yapan şirketler dijital yuanı benimsemeye zorlanırlarsa, küresel finans piyasasında doların değerini kesinlikle zayıflatabilir.

Raporda, "ABD yirminci yüzyılın başlarında doları yükselttiğinden, Çin hükümeti şimdi renminbi (RMB, Çin'in resmi para birimi yuan) uluslararasılaştırmak için çok çalışıyor." Dedi. Yapıyor 2000-2015 yılları arasında RMB'nin Çin'in ticari işlemlerindeki payı sıfırdan% 25'e yükseldi.

Deutsche Bank, dijital yuan ve benzeri dijital para birimlerinin parayı ortadan kaldıramayacağını, ancak kredi kartı gibi üçüncü tarafları ortadan kaldırabileceğini öne sürdü.

Parveen Vishesh, "Diğer ödeme yöntemlerinin aksine, internet bağlantısı olmadan ödeme yapmak için kullanılabilir" diyor. Gerçek para gibi ama dijital dünyada.

"Dijital yuanın başarısı, genel halk, perakendeciler, şirketler, hükümetler ve diğer ülkeler tarafından ne kadar çabuk kabul edildiğine bağlı olacak."

Ancak sanal dünyada bir güç olarak ortaya çıkan para birimleri arasında Facebook Terazi ve Dijital Yuan ve diğer birçok sanal para ve daha fazlası yer alıyor.

Bitcoin zaten piyasada mevcut ve popülaritesi artıyor.

Hindistan kripto para birimlerini yasakladı, ancak Rezerv Bankası ciddi dijital para birimi Lakshmi'yi düşünüyor.

Facebook Terazi ve Dijital Yuan

Deutsche Bank'ın raporu, "Şu anda, ana akım dijital para birimleri Facebook Terazi ve Çin hükümetinin dijital yuanını içeriyor." Dedi. Facebook'un dünya nüfusunun üçte biri olan yaklaşık 2,5 milyar kullanıcısı var. 1,4 milyar nüfusa sahip olan Facebook ve Çin, dijital para birimlerini ana akım haline getirme potansiyeline sahip.

Ancak diğer dijital para birimleri ve dijital yuan arasındaki temel fark, Çin merkez bankasının dijital yuan ihraç edeceği ve kabul göreceği ve güvenini artıracağıdır.

Diğer tüm dijital para birimleri merkezi değildir ve herhangi bir düzenlemeye tabi değildir.

Faysal Ahmed, "Dijital yuan, Terazi gibi diğer para birimlerinden farklı, devlet destekli bir para birimidir." Dedi. Ayrıca siyasi çıkarımları da olacak. Örneğin, dijital yuan kullanımı, Kuzey Kore gibi ülkelerin ABD yaptırımlarından kaçınmasına yardımcı olacaktır.

Hindistan'ın dijital para birimi olan Lakshmi fikri 2014 yılında ön plana çıktı ve aynı yıl Çin'de dijital yuan konuşması başladı.

Ancak Hindistan'ın dijital para birimi Lakshmi için öncelikle bu konuda birkaç komitenin raporunu beklemek zorunda kalacağız.

Analist, "Çin dijital para birimi başlatmak üzereyken Hindistan dijital kasayı tanıtıyor" dedi.

"Dijital yuan bir tehdit olarak değil, dijital ağlarda bir devrim olarak görülmelidir" dedi. Hindistan, AEPS (Aadhaar tabanlı ödeme sistemi) ve UPI (Birleşik Ödeme Sistemi) kullanarak yerel düzeyde dijital bir devrime yol açtı.

Dijital para birimlerinin avantajları ve dezavantajları
Avantajları çoğaltılamaz, işlemler hızlandırılabilir, uluslararası işlemler daha ucuz olacak, herkes bunları kullanabilecek ve sevk, kaçakçılık ve aşırılık yanlısı faaliyetlere destek sağlanacaktır.

Ve dezavantajı, insanların yakın zamanda buna güvenmeyecekleri, nüfusun en fakir bölümlerine erişemeyeceği ve dijital kasaya bağlı olacağı.

Uzmanlar, bu teknoloji geliştikçe dijital para biriminin faydalarının artacağını söylüyor.

Alok Choriwala, "İnsanların herhangi bir sisteme olan güvenini arttırmak uzun zaman alıyor" diyor. ABD doları 1770'den beri var. Popülerliği I. Dünya Savaşı'ndan itibaren büyümeye başladı ve II.Dünya Savaşı'na kadar dünyanın en iyi para birimi oldu.

İsrailli tarihçi ve analist Yoval Noha Hariri, para biriminin dünya çapında önemi olan bir efsane olduğunu söylüyor.

Herkes dolara güveniyor ve herkes ona değer veriyor.

Fakat Amerika'nın dünyadaki hakimiyeti azalırsa, başka bir güç yerini alacak ve Çin bu yarışta çok ileride.

Post a Comment

Previous Post Next Post